Rejtett előnyök a szabadulószobában

A szabadulószoba olyan játékos szórakozási formát jelent, amiben kihívások is vannak. A kettő együtt (mármint a játék és a kihívás) az egyik legjobb recept a gyors tanulásra. És ne gondoljuk, hogy itt a tárgyi tudásra kell elsősorban gondolni. Arra is, természetesen, de a szabadulószoba sokkal többre is alkalmas, természetesen a választott szoba jellegétől függően is. Ebből szemezgetünk, csak a leglényegesebbeket kiemelve.

Mit tanulhatunk a játék során?

  • A szabadulószobákban a siker kulcsa a hatékony kommunikáció. A játék megtanít arra, hogyan osszuk meg gyorsan és érthetően a lényeges információt, és hogyan hallgassunk meg másokat.
  • A különféle logikai, vizuális és mechanikai rejtvények megoldása fejleszti a kreatív és analitikus gondolkodást, a problémamegoldó készséget.
  • A közös cél érdekében való együttműködés erősíti a csapatmunkát, és segít felismerni, hogyan járulhatunk hozzá mi magunk, egyénileg a közös sikerhez.
  • Az időkorlát miatt a játékosoknak meg kell tanulniuk hatékonyan beosztani, kihasználni az idejüket és helyes prioritásokat felállítani.
  • A szabadulószobákban eltöltött idő alatt világossá válhatnak a személyes erősségeink és gyengeségeink, például hogyan viseljük a stresszt, vagy milyen gyorsan tudunk alkalmazkodni új helyzetekhez. Vagyis önismeretet is tanulunk, ami az egyik legfontosabb.

Előnyök, amit a program ad

A játék aktiválja az agy különböző területeit, így elősegíti a koncentráció, a memória és a kreativitás fejlődését, egyfajta erős mentális stimulációt jelent. Az együttműködés, a sikerélmény és a kihívások legyőzése pozitív érzelmi élmény, jó hatással van az érzelmek fejlődésére. A szabadulószobában végzett közös játék erősíti a barátságokat, családi kötelékeket vagy a munkahelyi kapcsolatokat, vagyis a társas kapcsolatokat azokkal, akikkel részt veszünk a programon.

Lehetséges veszélyek

Ha a rejtvények túl nehezek, vagy ha a csapat nem működik jól együtt, a résztvevők frusztráltak lehetnek a végére, ami árthat a kapcsolatoknak. Sőt, a játék során felszínre kerülhetnek a csapaton belüli rejtett konfliktusok is, például a dominanciára való törekvés vagy a kommunikáció hiánya. Egyesek számára a szabadulószoba zárt tere vagy a nyomás alatt végzett feladatok kellemetlenek. Nekik nem ez az ideális tér a fejlődésre, hiszen nem vagyunk egyformák.